Reklama

Spór o katechezę

Spór o katechezę

29.03.2015
Czyta się kilka minut
Zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem zmiany ustawy o systemie oświaty rozpoczęło środowisko skupione wokół pisma „Liberté!”.
L

Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny pisma, mówi, że „istnieją lepsze dla polskiej edukacji sposoby wydawania pieniędzy niż lekcje religii. To sprzeczne z logiką, by państwo finansowało lekcje, nad którymi nie ma kontroli”.

Inicjatorzy akcji „Świecka szkoła” utrzymują, że w związku z obowiązującym w kraju konkordatem trudno apelować o wyprowadzenie katechezy ze szkoły. Można natomiast postulować, by zajęcia z religii nie były finansowane z budżetu państwa. Z jego analizy wynika, że same pensje dla katechetów kosztują podatników ok. 1,2 mld złotych rocznie. Pomysłodawcy akcji postulują więc, by związki wyznaniowe – które chcą religii w szkołach – same znalazły środki na ich organizację. I dodają: Kościół katolicki na pewno ma pieniądze na finansowanie katechezy.

Leszek Jażdżewski przekonuje, że projekt ustawy nie przewiduje wypowiedzenia lub ponownego negocjowania konkordatu, ponieważ, jego zdaniem, w umowie między Polską a Stolicą Apostolską nie ma mowy o finansowaniu katechezy. „Jest daleka droga od tego, by państwo umożliwiało naukę religii, do tego, żeby ją organizowało, płaciło za nią i jeszcze zmuszało rodziców do składania deklaracji, czy są wierzący, czy też nie” – przekonuje. Tymczasem nawet jeśli w konkordacie nie pada wprost ani jedno słowo o finansach, zapis jego artykułu 12. jasno wskazuje, że „organizacja” przez państwo lekcji religii obejmuje również kwestię znalezienia na nie funduszy.

Powołując się na badania TNS Polska dla Instytutu Spraw Publicznych z 2013 r. – z których wynika, że za pozostawieniem religii w szkołach opowiedziało się 51 proc. Polaków, a 43 proc. wolałoby jej przeniesienie do parafii – „Liberté!” utrzymuje, że w społeczeństwie jest wola na tego typu zmiany. Na Facebooku do akcji dołączyło już ponad 50 tys. internautów. „Liberté!” planuje teraz zebrać wymagane 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

ma pieniądze na finansowanie katechezy." Moim zdaniem posiada takie środki. Kolejna konferencja Episkopatu pewnie ów problem rozstrzygnie. Być może daje się coś wspólnie sfinansować.Pięknym zwyczajem chrześcijan jest dzielenie się z innymi
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]