Reklama

Spoczynek demaskatora

Spoczynek demaskatora

04.11.2008
Czyta się kilka minut
Ziemkiewicz znów wyprzedza falę: jak był jednym z pierwszych w opisach ciemnych stron III RP, tak teraz jako pierwszy pokazuje wyczerpanie konwencji demaskatorskiej.
Ż

Żywina" Rafała Ziemkiewicza zaczyna się jak kolejna powieść mająca za cel demaskację zapudrowanej przez elity zgnilizny III RP. Tytułowy Stanisław Żywina to lokalny Lepper, dobijający się właśnie do warszawskiego koryta. Dobić się nie zdążył, zginął w wypadku samochodowym w drodze z imprezy u byłego ubeka, trzęsącego polityczno-biznesową sitwą w rodzinnym Bykowie Żywiny. Bohater i narrator powieści, Konrad zwany Radkiem, wysłany zostaje do Bykowa, aby sporządzić dla ogólnopolskiego dziennika portret pośmiertny Żywiny jako symbolicznej figury polskiej sceny politycznej. Zapowiada się więc thriller "antyukładowy" i analiza fenomenu lepperyzmu. I rzeczywiście, do jednej trzeciej powieści otrzymujemy głównie szczegółowy opis kariery posła Żywiny, a prawie każda postać z jego otoczenia mogłaby reprezentować konkretny "typ polski".

W pułapce

Stopniowo jednak...

7535

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]