Reklama

Smutny kirkut w Radości

Smutny kirkut w Radości

15.01.2007
Czyta się kilka minut
Skoro judaizm jest dla chrześcijan - jak mówił Jan Paweł II - "rzeczywistością wewnętrzną, rozważanie choć raz do roku, co to dla nas znaczy, jest istotne dla każdego katolika.
G

Gdzie będziemy obchodzić dzień judaizmu? - zapytał polski katolik przebywający w styczniu w Stanach Zjednoczonych. "Nigdzie - odpowiedział znajomy rabin. - Tu się nie obchodzi dnia judaizmu". Wiem oczywiście, że nie każdy zadałby takie pytanie, myślę jednak, że warto w organizowanym co rok Dniu Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce dostrzec coś w innych miejscach nieoczywistego. Świętuje się go wprawdzie również we Włoszech i w Niemczech, ale nie tak uroczyście; relacje z obchodów nie znajdują tam miejsca w głównych serwisach informacyjnych. W Polsce niektórzy już się do niego przyzwyczaili, inni dopiero go odkrywają. Wiele miast - m.in. Kraków, Lublin i Poznań - przygotowuje go co roku. W innych prawie się o nim nie słyszy, czego przykładem jest Warszawa. W 2007 r. świętowany jest po raz dziesiąty, a centralne obchody odbędą się w Gdańsku. Czy pamiętamy, dlaczego?

...
4598

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]