Reklama

Śmierć ojca

Śmierć ojca

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Jan Józef Szczepański podpowiedział reżyserowi, by osią opowieści uczynić nie samą zbrodnię, lecz kłamstwo katyńskie: wtedy pytanie odbiorców będzie dotyczyło tego, co trzeba zrobić, żeby prawda wyszła na jaw, a żałoba została odprawiona jawnie i wspólnie.
P

Przed dwoma miesiącami zdarzyło mi się znaleźć w Brukseli, gdzie - wydelegowany przez Instytut Adama Mickiewicza, w ramach Festiwalu Europalia - odbyłem seminarium na temat twórczości Andrzeja Wajdy z kilkudziesięcioosobową grupą studentów tamtejszej Szkoły Filmowej. Klasyczny scenariusz: wygłosiłem krótkie wprowadzenie, potem razem obejrzeliśmy "Kanał" (w idealnych warunkach zresztą: gospodarze przygotowali odrestaurowaną kopię z podwójnymi napisami, holenderskimi i francuskimi), po filmie - analiza i rozmowa. Ciekawe doświadczenie, przez to zwłaszcza, że obalające nasze stereotypowe wyobrażenie o zamkniętym dla obcych, polonocentrycznym kodzie filmów Wajdy. Obserwowałem zaskoczony, jak do młodych Europejczyków z łatwością dociera i emocjonalność, i uniwersalne przesłanie tego kina. Najbardziej zainteresowało ich to, co wyłoniło się pod koniec spotkania: że Wajda przez...

8588

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]