Reklama

Śmierć mordercy

Śmierć mordercy

04.04.2004
Czyta się kilka minut
Po śmierci Ahmeda Jassina nawet zachodnie media przedstawiały go jako przywódcę duchowego - niemalże muzułmańskiego Dalajlamę albo świętego Franciszka.
T

Tymczasem “szejk", grzecznościowe określenie nadane politycznemu liderowi Hamasu przez jego uczniów, oznacza po prostu przywódcę. Tak było w istocie: to on autoryzował każdą ważną decyzję polityczną Islamskiego Ruchu Oporu Hamas, łącznie z ostatnią - odrzuceniem w ubiegłym roku planu pokojowego, znanego jako “mapa drogowa", mimo że zaakceptował go ówczesny premier Autonomii Palestyńskiej. To Jassin zatwierdzał wszystkie samobójcze zamachy, dostosowując ich terminy do wydarzeń politycznych, tak aby ich efekt był najbardziej widoczny.

Niektórzy opisują Jassina jako osobę o umiarkowanych poglądach lub przynajmniej sugerują, że jego następcy mogą być mniej umiarkowani od niego. Ironia polega na tym, że sam Jassin zaciekle krytykował wszystko to, co uważał za “umiarkowanie". Atakował więc innych przywódców arabskich, którzy odrzucali jego wezwania do użycia wobec...

3367

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]