Ładowanie...
Słuchajcie Franciszka
Idea jest piękna, ale czy słuszna? Z roku na rok w sądach kościelnych rośnie liczba przeprowadzanych procesów małżeńskich. Według Instytutu Statystyk Kościoła Katolickiego liczba skarg wniesionych do Trybunałów w latach 2010-12 wzrosła z 3,5 do 15 tys. I nadal rośnie, a w związku z tym wzrasta również zapotrzebowanie na prawników kanonistów, którzy pełnią rolę adwokatów kościelnych lub pełnomocników procesowych. Skoro procesy te miałyby być bezpłatne, to trzeba będzie znaleźć inne źródło ich finansowania. I o ile zatrudnione osoby duchowne mają zapewniony byt, o tyle w przypadku osób świeckich (obrońcy węzła małżeńskiego, notariusze i biegli sądowi) sprawa się komplikuje. Sądownictwo kościelne pociąga za sobą koszty w postaci opłaty rachunków, zapewnienia zaplecza oraz zagwarantowania wynagrodzenia, które w przypadku osób świeckich jest jedynym źródłem ich utrzymania. Jak zatem...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]