Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

07.05.2017
Czyta się kilka minut
„Z miłością i z uwagą słuchajcie wskazań waszej Królowej, o której śpiewacie: »Tyś wielką chlubą naszego narodu«”
P

Powiedział papież podczas audiencji ogólnej 3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, prosząc też o „brawa dla Królowej Polski”.

Polski akcent podczas audiencji środowej na placu św. Piotra musi budzić znak zapytania. Papież w oknie, z którego naucza, nawiązujący nie tylko do naszego narodowego święta i bardzo ostrożnie nas pouczający, ale potem bijący brawo dla „Polski” i zapraszający wszystkich do takich braw? Czy Franciszek naprawdę uważa, że jesteśmy tacy wzorowi? Czy może traktuje nas trochę jak dzieci, które trzeba zachęcać nadmiernymi pochwałami? Uroczystość 3 Maja to dla nas przecież pamięć historyczna i wielkie słowa, które tak mało nas kosztują. Zachęta papieska to piękna rzecz, ale o ileż bardziej jest nam potrzebny Franciszek jako prorok naszych czasów, w swoim niedawnym wykładzie na uniwersytecie islamskim w Kairze wskazujący, jaka winna być dziś odpowiedź całego chrześcijaństwa na inność, obcość, a nawet prześladowanie.

A ze słów papieża do nas w święto 3 Maja winniśmy chyba zapamiętać najbardziej jego słowa o potrzebie pojednania i kierowaniu się w naszym życiu ewangelicznymi wskazaniami Maryi – Matki Boga. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, publicystka, felietonistka, była posłanka. Od 1948 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie do 2008 r. pełniła funkcję zastępczyni redaktora naczelnego, a do 2012 r....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]