Reklama

Ładowanie...

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

07.05.2017
Czyta się kilka minut
„Z miłością i z uwagą słuchajcie wskazań waszej Królowej, o której śpiewacie: »Tyś wielką chlubą naszego narodu«”
P

Powiedział papież podczas audiencji ogólnej 3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, prosząc też o „brawa dla Królowej Polski”.

Polski akcent podczas audiencji środowej na placu św. Piotra musi budzić znak zapytania. Papież w oknie, z którego naucza, nawiązujący nie tylko do naszego narodowego święta i bardzo ostrożnie nas pouczający, ale potem bijący brawo dla „Polski” i zapraszający wszystkich do takich braw? Czy Franciszek naprawdę uważa, że jesteśmy tacy wzorowi? Czy może traktuje nas trochę jak dzieci, które trzeba zachęcać nadmiernymi pochwałami? Uroczystość 3 Maja to dla nas przecież pamięć historyczna i wielkie słowa, które tak mało nas kosztują. Zachęta papieska to piękna rzecz, ale o ileż bardziej jest nam potrzebny Franciszek jako prorok naszych czasów, w swoim niedawnym wykładzie na uniwersytecie islamskim w Kairze wskazujący, jaka winna być dziś odpowiedź całego chrześcijaństwa na inność, obcość, a nawet prześladowanie.

A ze słów papieża do nas w święto 3 Maja winniśmy chyba zapamiętać najbardziej jego słowa o potrzebie pojednania i kierowaniu się w naszym życiu ewangelicznymi wskazaniami Maryi – Matki Boga. ©

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]