Reklama

Słowo w sprawie kluczowej

Słowo w sprawie kluczowej

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Wolałbym zdecydowanie, żeby stosunek Pawła Lisickiego do myśli Karla Rahnera był niezrozumieniem. Niestety, jego polemika potwierdza to, co napisałem. To jest chciane niezrozumienie.
L

Lisicki skrzętnie pomija wszystko, co w moim tekście o Rahnerze nie odpowiada jego - to jest Lisickiego, bo nie Rahnera! - tezie o “wyniesieniu człowieka do godności naturalnego Boga" - zwłaszcza to wszystko, co jest wyznaniem katolickiej wiary teologa. Wystarczy? Wystarczy.

Bóg w człowieku

Jest jednak jeden punkt w tej polemice, z którym zmierzyć się trzeba rzeczywiście i gruntownie. Chodzi o następujące kluczowe zdanie tekstu Lisickiego: “Ktoś, kto twierdzi, że to, co najbardziej własne Bogu, konstytuuje człowieka jako człowieka, odrzuca w istocie chrześcijańskie pojęcie Boga: suwerennej i wolnej osoby, osoby transcendentnej, wszechmocnej, wszechwiedzącej, nieskończonej". Lisicki wyprowadza z tego zdania wnioski karkołomne, a ponadto zarówno w stosunku do myśli Rahnera, jak i w stosunku do każdej teologii poważnie...

7516

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]