Reklama

Ładowanie...

SLD-PSL: Jak się zaczynało, jak kończyło

09.03.2003
Czyta się kilka minut
P

Pod jednym względem koalicja SLD-PSL nie różniła się od sojuszu „czerwono-zielonego” z lat 1993-97 i koalicji AWS-UW: było to małżeństwo z rozsądku, wymuszone tym, że w 2001 r. Sojuszowi brakło 19 głosów do większości. Od początku widać było różnice między koalicjantami i destrukcyjny potencjał tego mariażu. Już w listopadzie 2001 podczas dyskusji nad nowelizacją ustawy podatkowej, przedstawiciel PSL zatakował projekt rządowy. Część ludowców wyłamała się też w głosowaniu nad nowelizacją ustawy lustracyjnej i SLD musiał szukać poparcia u Samoobrony. Premier ostrzegał, że nie można być równocześnie w rządzie i opozycji.

Koalicjanci ramię w ramię walczyli z niezależnością Rady Polityki Pieniężnej, obsadzali instytucje publiczne i spółki skarbu państwa i w pierwszych miesiącach zgodnie krytykowali poprzedni rząd, wyhamowując skutecznie reformy koalicji AWS-UW: samorządu (prezydent...

3573

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]