Reklama

Skóra mylodona

Skóra mylodona

04.12.2007
Czyta się kilka minut
Książki Bruce'a Chatwina (1940-1989) zaczęły się w Polsce ukazywać już po jego śmierci, w porządku odwrotnym w stosunku do chronologii ich powstawania. Najpierw w 1993 r. wydano "Utza, ostatnią powieść angielskiego pisarza (przełożyła ją Mira Michałowska, niedawno zmarła świetna tłumaczka), potem "Ścieżki śpiewu (oryginał 1987), na początku tego roku "Wicekróla Ouidah (oryginał 1980), a dopiero teraz sławny debiut (oryginał 1977), który wniósł ożywczy ton do spetryfikowanego gatunku prozy podróżniczej, wywołując zachwyty i protesty.
J

Jako osiemnastolatek Chatwin został woźnym w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's, by zrobić błyskawiczną karierę jako ekspert od malarstwa i po kilku latach porzucić ją dla studiów archeologicznych. Na początku lat 70. nawiązał współpracę z dziennikiem "Sunday Times". Dla kolorowego magazynu tej gazety pisał reportaże i portrety; niektóre znalazły się w wydanym u nas przed rokiem zbiorze "Co ja tutaj robię?". W 1972 r. odwiedził mistrzynię nowoczesnego designe'u, dziewięćdziesięciotrzyletnią wtedy Irlandkę Eileen Gray, w jej paryskim salonie przy rue Bonaparte. Na ścianie zauważył mapę Patagonii. Po latach tak wspominał to spotkanie: "Zawsze chciałem tam pojechać - powiedziałem. Ona na to: - Ja też. Pojedź tam za mnie".

Pierwszym impulsem była jednak dziwaczna pamiątka rodzinna, którą przywiózł z Patagonii kuzyn babki Chatwina, kapitan marynarki Charles...

4399

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]