Reklama

Skansen w Poczdamie

Skansen w Poczdamie

28.09.2010
Czyta się kilka minut
Jochen Staadt, historyk: W skali całej byłej NRD Brandenburgia jest politycznie najbardziej zacofana.
J

Joachim Trenkner: Dopiero w 2009 r. Brandenburgia powołała pełnomocnika, badającego związki między politykami a Stasi. W innych wschodnich landach taki urząd powołano zaraz po zjednoczeniu. Czy po 20 latach możliwe jest naprawienie tych błędów?

Jochen Staadt: Pierwszym premierem landu był Manfred Stolpe, rządził aż 12 lat, od roku 1990 do 2002. Z tym premierem Brandenburgia miała kiepskie szanse na stworzenie lokalnych standardów, jeśli chodzi o stosunek do NRD-owskiej przeszłości. Przed 1989 r. Stolpe odgrywał kluczową rolę w Kościele ewangelickim w NRD, w latach 80. był jedną z jego najważniejszych postaci. W tej roli utrzymywał służbowe relacje ze Służbą Bezpieczeństwa NRD, które miały jednak wątpliwy charakter. Rzutowało to później na jego politykę: jako premier landu Stolpe blokował kwestię rozliczeń z NRD na płaszczyźnie lokalnej....

3779

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]