Reklama

Singapur: nauka bez egzaminów

Singapur: nauka bez egzaminów

20.11.2018
Czyta się kilka minut
W ciągu trzech najbliższych lat ze szkół w Singapurze znikną egzaminy.
W

Władze azjatyckiego państwa-miasta stawiają teraz na kształcenie umiejętności pracy zespołowej i myślenia analitycznego, kosztem mniejszej ilości wiedzy encyklopedycznej. Szkoła – co budzi największe obawy rodziców wysoko oceniających poprzedni system – nie będzie również kłaść nacisku na rywalizację pomiędzy uczniami: z dzienników zniknie średnia ocen danego przedmiotu oraz miejsce, które dziecko zajmuje w klasie. Wzrośnie za to nacisk na umiejętność prowadzenia zdrowego trybu życia i diety.

Rezygnacja z egzaminów przebiegnie etapami: od nowego roku znikną testy końcowe w klasach najmłodszych. Uczniowie najstarszych klas szkół średnich pożegnają je w roku szkolnym 2020/21. „To czytelny sygnał, że dyscyplina szkolna stoi na dostatecznie wysokim poziomie, byśmy mogli pozwolić sobie na więcej swobody” – komentuje minister edukacji Singapuru Ong Ye Kung.

System edukacji w Singapurze należy do z najskuteczniejszych w świecie. ©℗

Czytaj także: Wszystkie dzieci są nasze - Patrycja Bukalska o sukcesach fińskiej edukacji

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]