Reklama

Singapur: nauka bez egzaminów

Singapur: nauka bez egzaminów

20.11.2018
Czyta się kilka minut
W ciągu trzech najbliższych lat ze szkół w Singapurze znikną egzaminy.
W

Władze azjatyckiego państwa-miasta stawiają teraz na kształcenie umiejętności pracy zespołowej i myślenia analitycznego, kosztem mniejszej ilości wiedzy encyklopedycznej. Szkoła – co budzi największe obawy rodziców wysoko oceniających poprzedni system – nie będzie również kłaść nacisku na rywalizację pomiędzy uczniami: z dzienników zniknie średnia ocen danego przedmiotu oraz miejsce, które dziecko zajmuje w klasie. Wzrośnie za to nacisk na umiejętność prowadzenia zdrowego trybu życia i diety.

Rezygnacja z egzaminów przebiegnie etapami: od nowego roku znikną testy końcowe w klasach najmłodszych. Uczniowie najstarszych klas szkół średnich pożegnają je w roku szkolnym 2020/21. „To czytelny sygnał, że dyscyplina szkolna stoi na dostatecznie wysokim poziomie, byśmy mogli pozwolić sobie na więcej swobody” – komentuje minister edukacji Singapuru Ong Ye Kung.

System edukacji w Singapurze należy do z najskuteczniejszych w świecie. ©℗

Czytaj także: Wszystkie dzieci są nasze - Patrycja Bukalska o sukcesach fińskiej edukacji

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Skoro jest tam jeden z najlepszych systemów edukacyjnych, to dlaczego jest tak radykalnie (docelowo) zmieniany? Dla nas wzorem nie powinny być te rozwiązania, które ktoś teraz gdzieś wprowadza, ale te rozwiązania, które doprowadziły do stanu, który uznamy za dobry.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]