Reklama

Siła życzliwa

Siła życzliwa

27.09.2015
Czyta się kilka minut
Przypomniała mi się scena opisana przez Wojciecha Jagielskiego w krótkim tekście zatytułowanym „Śmierć dialogu”. Jagielski opowiada, jak podczas jednej z podróży do Pakistanu natknął się w Peszawarze na antyamerykańską demonstrację, zorganizowaną przez jednego z miejscowych mułłów.
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
Fot. Grażyna Makara
T

Tekst ukazał się przeszło 10 lat temu na łamach miesięcznika „Znak”. Reporter nieopatrznie skręcił w wąski zaułek, którym akurat nadchodził wzburzony tłum. Demonstranci głośno wygrażali Zachodowi, a jednocześnie rozstępowali się, robiąc miejsce białemu mężczyźnie. Omijali go, „jak się omija zagradzający drogę głaz. (...) Życzyli śmierci »Amryce«, ale nie mnie osobiście, choć do niej należałem. Widziałem wiele podobnych demonstracji i niezmiennie odnosiłem wrażenie, że każdy z tych wrogów »Amryki« uznałby za najwyższe szczęście, gdyby było mu dane żyć w Nowym Jorku. (...) Mówiąc o »Amryce« nie mieli na myśli żadnego konkretnego państwa ani ludzi, lecz porządek rzeczy. Zazdrościli bogactwa, nowoczesności, perspektyw, poczucia bezpieczeństwa, pragnęli, by stały się one także ich udziałem. Z drugiej strony, nienawidzili »Amryki« i obwiniali ją za wszystkie niepowodzenia, zmarnowane w ich...

4896

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Polska jest tego dobrym przykładem. Zarządzanie nienawiścią i pogardą degeneruje całą populację zwącą się Narodem.

Popieram. Religie i cykliści są źródłem wszelkiego zła.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]