Reklama

Siła ze słabości

Siła ze słabości

31.10.2004
Czyta się kilka minut
Tysiące ludzi w całym kraju uczciło pamięć zamordowanego przed dwudziestu laty kapelana Solidarności: podczas Mszy i modlitw o beatyfikację, sesji naukowych, promocji książek i albumów, a nawet pieszego rajdu po Roztoczu.

“W kazaniach ks. Jerzego nie ma nic porywającego czy patetycznego - mówił abp Józef Życiński podczas Mszy w katedrze lubelskiej. - Ale jest w nich prostota, nadzieja, wiara w Boga i człowieka. Nie zrobił kariery, nie był człowiekiem sukcesu. A mimo to dziś wzruszeni ludzie gromadzą się w kościołach i pytają, kiedy będzie beatyfikacja. Jego siła wypływała z jego słabości" - mówił metropolita. Przypomniał, że za morderstwem księdza stali ludzie z najwyższych władz PRL, którzy do dziś nie potrafią rozliczyć się i przeprosić za przeszłość. “Ważne jest, żeby świadectwo prawdy łączyć z gotowością do wybaczania - dodał jednak arcybiskup. - Teraz, kiedy wiele osób dowiaduje się z teczek, kto na nich donosił, apeluję o mądre i wrażliwe rozróżnienie między ludźmi zaszczutymi i zagubionymi a tymi, którzy byli cyniczni i współpracowali z gangsterami działającymi pod płaszczykiem państwa...

3508

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]