Reklama

Sięgnięcie

Sięgnięcie

28.02.2015
Czyta się kilka minut
Cieszę się z sukcesu nagrodzonego Oscarem „Birdmana” – i to z wielu powodów.
O

Oczywiście, to świetny film ze znakomitymi rolami Michaela Keatona i Edwarda Nortona, efektowny i dowcipny, w lekkiej formie stawiający poważne pytania o to, co dzieje się z kulturą. Słyszę głosy (i czytam), że nie ma w nim prawdziwego tragizmu, że zbyt wiele tam cudzysłowów i można się pogubić, że nie wiadomo, kiedy reżyser puszcza do nas oko, a kiedy mówi coś na serio. Ale jako film o szamotaninie współczesnego twórcy „Birdman” się sprawdza.
Dziś nie wystarczy już chcieć wystawić sztukę; najlepsza nawet sztuka, dobrze napisana i obsadzona, może zrobić klapę ze stu różnych powodów. Konstrukcja naszego świata jest taka, że trzeba wystawić siebie. Wiedzą to performerzy wszystkich krajów, wystawiający samych siebie w galeriach i poza nimi, wiedzieli to reżyserzy filmowi już dawno, pokazując siebie w pracy i czyniąc ową pracę tematem filmów. „Birdman” może niewiele tu dodaje, ale...

3985

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]