Reklama

Ładowanie...

Prześwit Czechowa, wizjer Carvera

17.05.2011
Czyta się kilka minut
"Czytajcie Czechowa i Raymonda Carvera" - radzi młodym adeptom krótkich form prozatorskich Roberto Bolano. - "Któryś z nich był w tym najlepszy w minionym wieku". W uwadze tej najciekawsze jest zestawienie obu autorów, tworzących nadzwyczaj charakterystyczną parę.
Antoni Czechow / fot. Bettman / Corbis | Raymond Carver / fot. Sophie Bassouls / Sygma / Corbis
P

Pisarzem, którego dzieło najbardziej podziwiam" nazwał Czechowa sam Carver. Liczne są ślady tej fascynacji, począwszy od esejów i wywiadów, poprzez podejmowane na zajęciach z twórczego pisania próby formalnego wglądu w strukturę Czechowowskich opowieści oraz intertekstualne nawiązania, aż po pisarski hołd w postaci opowiadania "Errand", ostatniego opublikowanego przez Carvera utworu, który kreśli końcowe chwile rosyjskiego pisarza w Badenweiler. Flaubert, Tołstoj, Dostojewski, Kafka, Babel, Flannery O’Connor, Faulkner czy Hemingway również stanowili dla Carvera istotne punkty odniesienia. Czechow jednak "zawsze znajdował się na szczycie jego listy", jak pisze Carol Sklenicka, biografistka Carvera.

Bez nadziei i bez rozpaczy

Czytany w młodości, Czechow zapisuje się zazwyczaj w pamięci jako pisarz łagodny, pogodny,...

15403

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]