Reklama

Prześwit Czechowa, wizjer Carvera

Prześwit Czechowa, wizjer Carvera

17.05.2011
Czyta się kilka minut
"Czytajcie Czechowa i Raymonda Carvera" - radzi młodym adeptom krótkich form prozatorskich Roberto Bolano. - "Któryś z nich był w tym najlepszy w minionym wieku". W uwadze tej najciekawsze jest zestawienie obu autorów, tworzących nadzwyczaj charakterystyczną parę.
Antoni Czechow / fot. Bettman / Corbis | Raymond Carver / fot. Sophie Bassouls / Sygma / Corbis
P

Pisarzem, którego dzieło najbardziej podziwiam" nazwał Czechowa sam Carver. Liczne są ślady tej fascynacji, począwszy od esejów i wywiadów, poprzez podejmowane na zajęciach z twórczego pisania próby formalnego wglądu w strukturę Czechowowskich opowieści oraz intertekstualne nawiązania, aż po pisarski hołd w postaci opowiadania "Errand", ostatniego opublikowanego przez Carvera utworu, który kreśli końcowe chwile rosyjskiego pisarza w Badenweiler. Flaubert, Tołstoj, Dostojewski, Kafka, Babel, Flannery O’Connor, Faulkner czy Hemingway również stanowili dla Carvera istotne punkty odniesienia. Czechow jednak "zawsze znajdował się na szczycie jego listy", jak pisze Carol Sklenicka, biografistka Carvera.

Bez nadziei i bez rozpaczy

Czytany w młodości, Czechow zapisuje się zazwyczaj w pamięci jako pisarz łagodny, pogodny,...

15403

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]