Reklama

Siedemset tysięcy twarzy

Siedemset tysięcy twarzy

18.07.2007
Czyta się kilka minut
W 1937 r. w ZSRR zaczęło się coś niespotykanego w dziejach, co do historii przeszło jako "Wielka Czystka lub "Wielki Terror. Z tej okazji stowarzyszenie "Memoriał opublikowało dokument przypominający, co działo się 70 lat temu, i odnoszący się do (nie)pamięci we współczesnej Rosji (tekst publikujemy ze skrótami, w całości ukaże się w kwartalniku "Karta).
"

"Memoriał" powstał jeszcze w ZSRR, w 1988 r., z inicjatywy dysydentów, m.in. Lwa Ponomariowa, Jurija Samodurowa, Arsenija Roginskiego i Andrieja Sacharowa (był on pierwszym przewodniczącym). Zalegalizowany w 1990 r., jest związkiem ok. 90 lokalnych organizacji z Rosji, a także z Ukrainy, Łotwy, Kazachstanu, Białorusi, Włoch i Niemiec. Przewodniczącym rosyjskiego "Memoriału" jest dziś Siergiej Kowaliow. Cele stowarzyszenia to ustalenie prawdy o zbrodniach komunizmu, doprowadzenie do otwarcia archiwów, uczczenie pamięci ofiar, walka o prawa człowieka. "Memoriał" stara się zachować polityczną neutralność, choć jest w opozycji do Putina, zwłaszcza od wybuchu wojny w Czeczenii. Gromadzi źródła (relacje, dokumenty, wykazy represjonowanych), zajmuje się historią represji i oporu społecznego. Już w 1988 r. powstała Sekcja Polska (ustala losy skazanych i zesłanych, opiekuje...

9014

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]