Reklama

Samotność Nikodema

Samotność Nikodema

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Gorzkie pytanie Nikodema powraca przez stulecia, kiedy podejmowane są kolejne próby, by podporządkować ład prawny doraźnym zapotrzebowaniom na skuteczność szybkiego przecięcia bolesnych wrzodów; kiedy uprawia się retoryczną apoteozę wartości wyższych albo praktykuje zasadę “cel uświęca środki". Można wtedy tak się przejąć doniosłością swej nadzwyczajnej misji, że straci się z oczu godność osoby ludzkiej, jej prawo do obrony i merytorycznej dyskusji, której nie wolno zastępować ideologicznym sloganem. Samotny Nikodem, który przypomina tę elementarną zasadę, zostaje natychmiast podejrzany o “niesłuszne" pochodzenie i potraktowany paternalistycznie jako były mieszkaniec galilejskiej prowincji.
G

Gdyby dziś Nikodem powtórzył swoje pytanie, być może usłyszałby sarkastyczne oskarżenie o ukrytych powiązaniach z TW. Niedaleko odeszliśmy od stylu jego krytyków, którzy utrzymywali, że trzeba przyjąć farsę procesu i za wszelką cenę potępić Jezusa, aby ochronić najwyższe wartości z narodem i prawdą włącznie. Lekceważenie Chrystusa i lekceważenie godności człowieka stanowią dopełniające się cechy stylu tych ideologów, którzy piszą życiem “skrócony kurs uczciwości i prawdy". Będziemy się przed historią zań wstydzić, jak wstydzimy się “krótkiego kursu historii WKP(b)". Szkoda tylko, że naśladowcy stylu Nikodema muszą nadal czuć się samotni, jak gdyby w ogóle nie zauważono lekcji płynącej z procesu Chrystusa.

784

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]