Reklama

Samotność i medycyna

Samotność i medycyna

25.09.2005
Czyta się kilka minut
Chrześcijanin nie powinien się obawiać nowych technologii genetycznych. Nowe odkrycia nie są zamachem na Boże prawa, lecz przejawem użytkowania danego przez Boga rozumu.
M

Miłym znakiem czasu staje się praktyka, by podczas międzynarodowych konferencji medycznych sporo uwagi poświęcać kwestiom etyki. Nową jakość stanowią również opracowania podręcznikowe zaopatrzone tytułem “Genethics". Nie wolno ich mylić z wykładem genetyki, gdyż dodatkowe “h" w tytule odwołuje zarówno do genów, jak i do etyki. Tytuł świadczy o humanistycznym ukierunkowaniu środowisk, które od wieków stawiają sobie pytanie, co to znaczy dochowywać wierności przysiędze Hipokratesa. Zastosowania nowych technik prowadzą do nieznanych wcześniej etycznych rozterek. Pragmatyzm dominujący w wielu środowiskach każe szukać rozwiązań gwarantujących prestiż, sukces i pieniądze, pozostawiając motywację etyczną indywidualnym sumieniom, często wyciszanym przez frazes, że koledzy z sąsiedniego laboratorium nie widzą tu żadnego problemu.

Zwłaszcza badania z zakresu genetyki...

11053

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]