Reklama

Sąd na niby

Sąd na niby

14.12.2010
Czyta się kilka minut
Choć istnieje już prawie 10 lat, Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nie skazał jeszcze żadnego zbrodniarza. I szybko nie skaże, skoro jego urzędnicy bronią się przed wiedzą o zbrodniach.
M

Międzynarodowy Trybunał Karny

powołano z myślą o ściganiu przestępstw prawa międzynarodowego: ludobójstwa, zbrodni przeciw ludzkości i zbrodni wojennych (w przyszłości także zbrodni agresji). Istnieje od 2002 r. Jego budżet to ok. 100 mln euro rocznie; pracuje w nim trzysta osób. Prezesem MTK jest południowokoreański sędzia Sang-Hyun Song, a głównym prokuratorem Luis Moreno-Ocampo. Trybunał może ścigać tylko osoby fizyczne, nie państwa. W przeciwieństwie do innych międzynarodowych sądów karnych - jak trybunały ds. Jugosławii czy Rwandy - MTK powołano na mocy umowy między państwami (a nie decyzją Rady Bezpieczeństwa ONZ). To tzw. Statut Rzymski z 1998 r., który do jesieni 2010 r. ratyfikowało 114 państw świata, w tym Polska. Nie ratyfikowała go m.in. Rosja, choć wcześniej podpisała Statut. USA podpisały Statut, ale potem wycofały podpis. 45...

9979

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]