Reklama

Sacrum w profanum

Sacrum w profanum

09.10.2017
Czyta się kilka minut
Od czasu do czasu powraca temat reformy liturgicznej.
O

Oczekuje się, że znowu zaczniemy odprawiać mszę stojąc plecami do braci i sióstr, że modląc się będziemy zwróceni twarzą na wschód i że wróci łacina oraz wiele innych elementów przedsoborowej liturgii i związanej z nią pobożności. Sądzi się, że taki powrót do przeszłości zapewni Bogu należną Mu chwałę i powstrzyma wszelkie zmiany, które z natury rzeczy niszczą Kościół. Tyle tylko, że gdzieś w tym wszystkim zgubił się nam Chrystus. Nazwaliśmy Go słodkim więźniem miłości, ukrytym w kruszynie chleba, utajonym w Hostii białej i wystawionym do adoracji.

Dogmatyzowanie greckich i łacińskich pojęć i języka, mocno związanych z obrazem świata, który dawno przeminął i nijak nie pasuje do tego, co dzisiaj o świecie wiemy, naraża nas i Chrystusa – jak mówi Leszek Kołakowski – na ośmieszenie. Jak dzisiejszy człowiek ma poważnie traktować Boga, który wciąż mieszka na chmurce, przychodzi,...

3111

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]