Reklama

Rząd ogłosił koniec pandemii

Rząd ogłosił koniec pandemii

28.03.2022
Czyta się kilka minut
Nie będzie maseczek, izolacji i kwarantanny: zniesiono resztki restrykcji covidowych. Wielu ekspertów radzi, by zachować ostrożność.
N

Nie będzie maseczek, izolacji i kwarantanny: zniesiono resztki restrykcji covidowych. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekonuje, że wzrosty zakażeń już nam nie grożą (istotnie, tygodniowa średnia krocząca nowych zakażeń powoli w Polsce spada i 28 marca wynosiła 7,4 tys.). Jesteśmy też – zapewniał – dobrze zabezpieczeni, ponieważ przeciwciała ma 90-95 proc. społeczeństwa.

Wielu ekspertów radzi, by zachować ostrożność. – Zdjęcie obostrzeń wydaje się dość kontrowersyjne – uważa epidemiolog Rafał Halik. I wskazuje na niewiadome: – Niebezpieczeństwo związane z zakażeniem polega nie tylko na chorobie, ale też na ryzyku powikłań. Nie wiadomo, z jakimi jeszcze mutacjami koronawirusa przyjdzie nam się mierzyć i nie można wykluczyć powrotu fali jesienią. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest ogromna liczba uchodźców z Ukrainy, gdzie poziom wyszczepienia był znacznie niższy niż w Polsce.

Minister Niedzielski mimo zniesienia obostrzeń zachęcił do noszenia maseczek w miejscach publicznych. ©℗

Więcej w serwisie specjalnym: tygodnikpowszechny.pl/ochrona-zdrowia


https://www.tygodnikpowszechny.pl/ochrona-zdrowia-20795

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Z  „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Studiował historię na Uniwersytecie...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]