Reklama

Rysy na akwaforcie

Rysy na akwaforcie

02.02.2003
Czyta się kilka minut
Ma to być monument upamiętniający niegdysiejsze gdańskie nekropolie i forma ekspiacji za ich zniszczenie po II wojnie światowej. Już w dniu otwarcia Cmentarza rozgorzał jednak konflikt wokół jego idei i wykonania.
K

Kalina Zabuska, kustosz Muzeum Narodowego w Gdańsku, mieszka we Wrzeszczu. Dojeżdżając przez lata tramwajem do Śródmieścia, widziała z okien zaniedbany, zachwaszczony plac przy polskokatolickim obecnie kościele Bożego Ciała. Przed oczami miała zaś przedstawiającą to miejsce w jego dawnej postaci akwafortę XVII-wiecznego gdańskiego rytownika Johanna Carla Schultza (według szkiców którego odbudowywano zresztą po 1945 r. część Gdańska).

Rodzina Zabuskiej pochodzi ze Wschodu, ona sama jest z urodzenia gdańszczanką. Gdy była nastolatką, widziała, jak niszczono i odzierano ze świętości przedwojenne gdańskie cmentarze. Teraz, pomyślała, przyszedł czas na ekspiację, odkupienie.

Był rok 1997.

W lutym 1998 na łamach „Gazety Morskiej” (lokalnego dodatku „Wyborczej”) Kalina Zabuska napisała: „W codziennej drodze do pracy wznoszę w nasyconej historyczną osobowością...

12811

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]