Reklama

Ruchome maski

Ruchome maski

20.11.2017
Czyta się kilka minut
SIRI HUSTVEDT, pisarka: Mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. Dodałabym, że jesteśmy także tym, co czytamy. Każdy, kto czyta, zyskuje umysłową elastyczność, nieosiągalną w inny sposób.
ALEJANDRO GARCIA / EPA / PAP
G

GRZEGORZ JANKOWICZ: ­Bohaterkę swojej ostatniej powieści zatytułowanej „Świat w płomieniach” wyposażyłaś w znaczące nazwisko: Burden (ang. ciężar, brzemię). Jakie brzemię ona nosi?

SIRI HUSTVEDT: Podwójne: jest marginalizowana jako artystka i ma poczucie, że jej dzieła nie są doceniane, ponieważ jest kobietą.

To dlatego decyduje się na założenie maski?

Zakłada maski, które za Sørenem Kierkegaardem nazywa pseudonimami, nie po to, by się za nimi ukryć, lecz po to, by za ich pomocą odkryć pewne aspekty własnego doświadczenia. Wynajmuje trzech mężczyzn, za pośrednictwem których prezentuje swoje projekty artystyczne. Pierwszy z nich to młodziutki artysta, który dopiero co skończył akademię sztuk pięknych. Drugi to performer, czarnoskóry gej. Trzeci – celebryta, doskonale znany na międzynarodowej scenie artystycznej. Jak widać, bardzo się od siebie...

18015

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]