Reklama

Ładowanie...

Ruchome maski

20.11.2017
Czyta się kilka minut
SIRI HUSTVEDT, pisarka: Mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. Dodałabym, że jesteśmy także tym, co czytamy. Każdy, kto czyta, zyskuje umysłową elastyczność, nieosiągalną w inny sposób.
ALEJANDRO GARCIA / EPA / PAP
G

GRZEGORZ JANKOWICZ: ­Bohaterkę swojej ostatniej powieści zatytułowanej „Świat w płomieniach” wyposażyłaś w znaczące nazwisko: Burden (ang. ciężar, brzemię). Jakie brzemię ona nosi?

SIRI HUSTVEDT: Podwójne: jest marginalizowana jako artystka i ma poczucie, że jej dzieła nie są doceniane, ponieważ jest kobietą.

To dlatego decyduje się na założenie maski?

Zakłada maski, które za Sørenem Kierkegaardem nazywa pseudonimami, nie po to, by się za nimi ukryć, lecz po to, by za ich pomocą odkryć pewne aspekty własnego doświadczenia. Wynajmuje trzech mężczyzn, za pośrednictwem których prezentuje swoje projekty artystyczne. Pierwszy z nich to młodziutki artysta, który dopiero co skończył akademię sztuk pięknych. Drugi to performer, czarnoskóry gej. Trzeci – celebryta, doskonale znany na międzynarodowej scenie artystycznej. Jak widać, bardzo się od siebie...

18015

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]