Reklama

Rozwód z rozsądku

Rozwód z rozsądku

28.02.2008
Czyta się kilka minut
Wpływając na prokuraturę, politycy mogą szantażować swoich konkurentów, strojąc się jednocześnie w piórka niezłomnych stróżów prawa. Oto dlaczego rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego budzi taki opór.
P

Projekt rozdzielania funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego stał się jeszcze jednym obszarem sporu pomiędzy rządem a prezydentem. Ten ostatni już zapowiedział weto wobec zmian, o których mówi nowy minister sprawiedliwości. Weto tym dziwniejsze, że przygotowany w resorcie projekt ustawy właśnie w ręce prezydenta przekazuje prawo wyboru prokuratora generalnego spośród dwóch kandydatów wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa oraz Krajową Radę Prokuratorów. Lech Kaczyński jednak tych nowych uprawnień nie chce, pryncypialnie się sprzeciwiając usunięciu prokuratorskich gabinetów z rządowych gmachów. To przedziwny przykład polskiej cohabitation, kiedy rząd dobrowolnie chce się pozbyć części władzy na rzecz prezydenta pochodzącego z ugrupowania opozycyjnego, ten jednak przyjęcia owej władzy odmawia.

Łasy kąsek

...
9620

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]