Reklama

Rozrzutny

Rozrzutny

10.07.2005
Czyta się kilka minut
Gdy Pan Jezus wyjaśnił przypowieść o siewcy, żaden z Jego uczniów nie zapytał, dlaczego ów rolnik postępuje tak absurdalnie. Nikt roztropny nie sieje przecież ziarna na autostradach, zabetonowanych podwórkach albo między chwastami. Rzuca je tylko na glebę, którą wykarczował, zaorał i nawodnił. Tymczasem Boży siewca wydaje się naiwniakiem oczekującym plonów tam, gdzie nie mają prawa wyrosnąć.
-

---ramka 354881|prawo|1---Obdarowuje Dobrą Nowiną ignorantów, którzy nie zrozumieją Jego przesłania. Posyła Słowo do lekkoduchów, których chwilowe deklaracje ani o jotę nie zmieniają ich życia. Skrzykuje goniących za mirażami bogactw, sławy czy przyjemności, którym wygodnie jest Go nie słyszeć, by się z Nim nie spotkać. Zdrowy rozsądek podpowiada, że taka rozrzutność to marnowanie łaski, rzucanie pereł przed wieprze.

Tymczasem Jezus wie, że Jego słowo zostanie odrzucone - i jednocześnie przyniesie plon wielokrotny. Aby się o tym przekonać, zestaw dwa fragmenty z proroka Izajasza. Ten, który cytował Jezus wyjaśniając przypowieść o siewcy: “Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie, patrzeć będziecie, a nie zobaczycie. Bo stwardniało serce tego ludu (...) i nie nawrócili się, abym ich uzdrowił". Oraz ten, który czytamy w dzisiejszej liturgii: “Zaiste, podobnie jak...

2720

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]