Reklama

Różnica perspektyw

Różnica perspektyw

12.09.2006
Czyta się kilka minut
Przedsiębiorstwa prywatne rozliczające się w ramach podatku CIT nie stracą ulgi wynikającej z przekazywania darowizn na cele społeczne. Rząd planował ich odebranie, by zaoszczędzić 45 mln złotych. Tak naprawdę oszczędzałby na pracy, którą organizacje pozarządowe wykonują wówczas, gdy państwo albo wcale nie wykonuje swoich zadań, albo robi to mało efektywnie.
B

Biorąc pod uwagę wielkość budżetu (w projekcie ustawy budżetowej założono, że deficyt nie przekroczy 30 mld złotych przy dochodach 212,2 mld złotych i wydatkach 242,2 mld złotych), zaoszczędzona suma jest chyba niewielka. Perspektywa "dużo/mało" zmienia się diametralnie, gdy patrzy się na tę kwotę z punktu widzenia mało spektakularnych potrzeb i konkretnych problemów. Ulgi, dzięki którym organizacje pozarządowe otrzymują rocznie nawet 250 mln złotych, zostaną utrzymane m.in. dzięki listowi protestacyjnemu skierowanemu do premiera i prezydenta, a podpisanemu przez ponad tysiąc organizacji pozarządowych. Można podziwiać solidarność środowiska, które upomniało się o prawo głosu w tej newralgicznej sprawie. Można jednak popatrzeć na to i z innego punktu widzenia - ich wszystkich rząd zignorował, nie pytając o opinię na temat przeprowadzanej zmiany. Nie inaczej było kilka tygodni...

1746

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]