Reklama

Ładowanie...

Rozmyślania w celi

06.12.2011
Czyta się kilka minut
Co jest zwieńczeniem dialogu? Do czego dialog ma doprowadzić? Wśród wielu odpowiedzi pada również i taka: zwieńczeniem dialogu jest ofiara.
Ł

Łatwo to napisać, trudniej zrozumieć. Do tej pory wszystko rozgrywało się między słowami. Teraz przeskakujemy na nowy, zupełnie inny poziom.

Przypomnijmy wizję Emanuela Lévinasa: oto zewsząd jesteśmy otoczeni przez wezwania do dobrego. Każda twarz jest takim wezwaniem. Każda twarz mówi: nie zabijesz mnie, przeciwnie, poświęcisz dla mnie swoje życie. Gdyby człowiek nie bronił się przed twarzami, oddałby innym wszystko, co ma, a w konsekwencji zatraciłby samego siebie. Na antypodach tej wizji znajduje się inna: owszem, jesteśmy zewsząd otoczeni, ale nie przez okazje do dobrego, lecz przez okazje do grzechu. Drugi jest naszym przekleństwem: chce nad nami zapanować, chce nas wykorzystać, chce nam odebrać to, co dla nas najcenniejsze. W tej wizji nie ma możliwości, żebyśmy "stracili się" dla drugiego. To raczej on zmierza do naszego "zatracenia".

...

3956

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]