Reklama

Rozmowy nie rozpoczęte

Rozmowy nie rozpoczęte

22.08.2004
Czyta się kilka minut
12 sierpnia w trakcie prac nad ustawą zdrowotną senatorowie - z inicjatywy koalicji SLD-UP - uchwalili zmiany dotyczące składek zdrowotnych duchownych. Wszyscy mają je opłacać samodzielnie.
-

---ramka 336847|prawo|1---To nie znaczy, że dotychczas składki opłacał duchownym skarb państwa. Zasilany publicznymi pieniędzmi Fundusz Kościelny płacił ubezpieczenie jedynie tym osobom, które nie odprowadzały podatku od osób fizycznych (np. nie miały umowy o pracę) lub zryczałtowanego podatku dochodowego od osób duchownych. Ich składka jest bowiem potrącana właśnie z podatków. De facto zaproponowane przez Senat oszczędności dotknęłyby misjonarzy, zakonników kontemplacyjnych i alumnów seminariów - zwolnionych z odprowadzania zryczałtowanego podatku od duchownych.

Jak obliczają senaccy eksperci, takich osób jest 9 tys., zaś duchownych rzymskokatolickich samodzielnie płacących składki - jak podaje ks. Józef Kloch, rzecznik prasowy Episkopatu - trzy razy więcej. Według danych MSWiA, Fundusz opłaca ubezpieczenia zdrowotne blisko 20 tys., a społeczne prawie 22 tys...

2995

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]