Reklama

Rozmowy nie rozpoczęte

Rozmowy nie rozpoczęte

22.08.2004
Czyta się kilka minut
12 sierpnia w trakcie prac nad ustawą zdrowotną senatorowie - z inicjatywy koalicji SLD-UP - uchwalili zmiany dotyczące składek zdrowotnych duchownych. Wszyscy mają je opłacać samodzielnie.
-

---ramka 336847|prawo|1---To nie znaczy, że dotychczas składki opłacał duchownym skarb państwa. Zasilany publicznymi pieniędzmi Fundusz Kościelny płacił ubezpieczenie jedynie tym osobom, które nie odprowadzały podatku od osób fizycznych (np. nie miały umowy o pracę) lub zryczałtowanego podatku dochodowego od osób duchownych. Ich składka jest bowiem potrącana właśnie z podatków. De facto zaproponowane przez Senat oszczędności dotknęłyby misjonarzy, zakonników kontemplacyjnych i alumnów seminariów - zwolnionych z odprowadzania zryczałtowanego podatku od duchownych.

Jak obliczają senaccy eksperci, takich osób jest 9 tys., zaś duchownych rzymskokatolickich samodzielnie płacących składki - jak podaje ks. Józef Kloch, rzecznik prasowy Episkopatu - trzy razy więcej. Według danych MSWiA, Fundusz opłaca ubezpieczenia zdrowotne blisko 20 tys., a społeczne prawie 22 tys...

2995

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]