Reklama

Rozmowa i wyznanie

Rozmowa i wyznanie

06.02.2007
Czyta się kilka minut
Z Tobą ja gadam, co królujesz w niebie,
A

A razem gościsz w domku mego ducha;

Mickiewicz

Wyznam Tobie całą zwiewność, całą gęstwę

mojej wiary

W życie zagrobowe ptaków i motyli.

Leśmian

Zdarza mi się tęsknić do czasów, kiedy muzyka bywała także rozmową i wyznaniem. Bowiem wśród licznych funkcji, jakie pełniła, ról, jakie grała, zadań, które przed nią stawiano, były i te, wcale nie bagatelne. Dzisiaj tamte dawne - renesansowe, barokowe, romantyczne - funkcje, role, zadania należą do przeszłości, przypominane co najwyżej w parodii, pastiszu, stylizacji, archaizacji. A przecież te dwa stany ekspresyjne - rozmowa i wyznanie - zdają się również jakoś określać egzystencję muzyki, jej bycie wśród nas i dla nas na przeszło trzywiekowej przestrzeni dziejów: od Monteverdiego po Mahlera.

XVII, XVIII, XIX - na te wieki...

10184

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]