Reklama

Rosyjska odsiecz dla raju

Rosyjska odsiecz dla raju

10.07.2012
Czyta się kilka minut
Cypr to już piąty kraj strefy euro, który znalazł się na krawędzi bankructwa i musi prosić Unię o pomoc finansową. Ale cypryjski rząd ma nadzieję, że wsparcie dostanie też od Rosji. Oba państwa łączą specyficzne więzi biznesowo-polityczne.
C

CYPR: UPADAJĄCY KRAJ NA CZELE UNII
Trudno o lepszą symbolikę kondycji Europy: od 1 lipca przewodnictwo w Unii przejął na pół roku Cypr. Wprawdzie w nowych realiach – wywołanych przez dynamikę walki z kryzysem, gdy punkt ciężkości w Europie przesuwa się na kraje strefy euro i ich antykryzysowe szczyty – rola unijnej prezydencji staje się coraz bardziej reprezentacyjna. Ale mimo wszystko swoją wymowę ma fakt, iż prośbę o pomoc Cypr złożył niespełna na tydzień przed rozpoczęciem swej prezydencji.
Już dwa dni później ministrowie finansów krajów strefy euro odpowiedzieli pozytywnie – wystarczyła jedna wspólna telekonferencja. W końcu „pakiet” ratunkowy dla Cypru ma wynieść kilka miliardów euro (podobno nie więcej niż dziesięć), a to kwota niewielka w porównaniu np. z sumą stu miliardów, jakiej potrzebują hiszpańskie banki.
Cypr, który szwajcarski dziennik „Neue...

9134

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]