Reklama

Rosyjska odsiecz dla raju

10.07.2012
Czyta się kilka minut
Cypr to już piąty kraj strefy euro, który znalazł się na krawędzi bankructwa i musi prosić Unię o pomoc finansową. Ale cypryjski rząd ma nadzieję, że wsparcie dostanie też od Rosji. Oba państwa łączą specyficzne więzi biznesowo-polityczne.
C

CYPR: UPADAJĄCY KRAJ NA CZELE UNII
Trudno o lepszą symbolikę kondycji Europy: od 1 lipca przewodnictwo w Unii przejął na pół roku Cypr. Wprawdzie w nowych realiach – wywołanych przez dynamikę walki z kryzysem, gdy punkt ciężkości w Europie przesuwa się na kraje strefy euro i ich antykryzysowe szczyty – rola unijnej prezydencji staje się coraz bardziej reprezentacyjna. Ale mimo wszystko swoją wymowę ma fakt, iż prośbę o pomoc Cypr złożył niespełna na tydzień przed rozpoczęciem swej prezydencji.
Już dwa dni później ministrowie finansów krajów strefy euro odpowiedzieli pozytywnie – wystarczyła jedna wspólna telekonferencja. W końcu „pakiet” ratunkowy dla Cypru ma wynieść kilka miliardów euro (podobno nie więcej niż dziesięć), a to kwota niewielka w porównaniu np. z sumą stu miliardów, jakiej potrzebują hiszpańskie banki.
Cypr, który szwajcarski dziennik „Neue...

9134

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]