Rok Polski w Rosji

Zaostrza się spór wokół organizacji Roku Polskiego w Rosji w 2015 r.

07.04.2014

Czyta się kilka minut

Do jego odwołania wezwali politycy PiS-u. Postulują to niektóre media i Członkowie Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. Tymczasem przed kilkoma dniami w Moskwie wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zadeklarowała jego organizację.
W tym sporze powtarzane są te same argumenty. Nie można karać twórców ani odbiorców za politykę Putina – mówią zwolennicy organizacji Roku. Kultura to sfera autonomiczna wobec polityki. Nie wolno zrywać dialogu, zwłaszcza z niezależnymi środowiskami. Ostatnio pojawił się kolejny: przy pomocy kultury „zmiękczymy” zwolenników Putina.
Owszem, szkodliwe byłoby zerwanie całej współpracy kulturalnej między Polską i Rosją. Jednak kultura – o czym dobrze wie Rosja – jest dziś ważnym narzędziem dyplomacji, a takie imprezy jak Rok Polski są potwierdzeniem szczególnego statusu stosunków pomiędzy poszczególnymi krajami. Nie wolno ich zrównywać z publikacją kolejnych książek, pojedynczych wystaw czy koncertów, o których decydują wydawcy, zarządzający instytucjami, a przede wszystkim sami twórcy. W przypadku Roku decydujący głos mają rządy, także poprzez dotowanie określonych wydarzeń.
Polska na własne życzenie znalazła się w trudnej sytuacji. Zauważa to nawet obóz rządzący. Minister kultury Bogdan Zdrojewski, broniąc Roku Polskiego, zaznaczył, że „w programie są wydarzenia, z których trzeba się wycofać”. Trzeba więc już teraz zmienić formułę imprezy i ograniczyć ją do spotkań całkowicie niezależnych oraz zrezygnować z całej oficjalnej otoczki. Tyle że do tego trzeba uzyskać zgodę rosyjskich władz (swoją drogą, niewiele mówi się o tym, jak ma wyglądać Rok Rosyjski w Polsce). Najbardziej rozsądne byłoby przeniesienie tego przedsięwzięcia na inny termin. Poważnie należy zaś potraktować propozycję Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej i w 2015 r. zamiast Roku Polski w Rosji zorganizować Rok Polski na Ukrainie oraz Rok Ukrainy w Polsce. To nie tylko szlachetny gest, lecz realna ocena sytuacji. Bardziej odpowiedzialna niż naiwne przekonywanie, że zwolennicy Putina pod wpływem polskiej kultury nagle staną się zadeklarowanymi demokratami.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Krytyk sztuki, dziennikarz, redaktor, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za 2013 rok.

Artykuł pochodzi z numeru TP 15/2014