Reklama

Rok Polski w Rosji

Rok Polski w Rosji

07.04.2014
Czyta się kilka minut
Zaostrza się spór wokół organizacji Roku Polskiego w Rosji w 2015 r.
D

Do jego odwołania wezwali politycy PiS-u. Postulują to niektóre media i Członkowie Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. Tymczasem przed kilkoma dniami w Moskwie wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zadeklarowała jego organizację.
W tym sporze powtarzane są te same argumenty. Nie można karać twórców ani odbiorców za politykę Putina – mówią zwolennicy organizacji Roku. Kultura to sfera autonomiczna wobec polityki. Nie wolno zrywać dialogu, zwłaszcza z niezależnymi środowiskami. Ostatnio pojawił się kolejny: przy pomocy kultury „zmiękczymy” zwolenników Putina.
Owszem, szkodliwe byłoby zerwanie całej współpracy kulturalnej między Polską i Rosją. Jednak kultura – o czym dobrze wie Rosja – jest dziś ważnym narzędziem dyplomacji, a takie imprezy jak Rok Polski są potwierdzeniem szczególnego statusu stosunków pomiędzy poszczególnymi krajami. Nie wolno...

2244

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]