Reklama

Ładowanie...

Rewolucja w polskim teatrze?

09.03.2003
Czyta się kilka minut
W poprzednim „Tygodniku" opublikowaliśmy recenzję Małgorzaty Dziewulskiej z „Ojcobójców" Piotra Gruszczyńskiego. Jednocześnie zapytaliśmy krytyków, czy ich zdaniem słuszna jest teza autora książki o „młodszych, zdolniejszych", którzy gruntownie zmienili polski teatr. Czy więc przez nasze sceny przetoczyła się pokoleniowa rewolucja?
Ł

Łukasz Drewniak
Co „młodsi zdolniejsi” zmienili w polskim teatrze?

1. Skupili wokół siebie grupę aktorów z kilku pokoleń, ośmielili ich do eksperymentów z cielesnością, nauczyli grac ostro, bezwstydnie i instynktownie, prawie „po niemiecku”.

2. Przewartościowali relacje z mediami, traktując je nie jak wroga, ale sojusznika. Zdjęli z reżysera piętno mętnego proroka i zmienili go w gwiazdę popkultury.

3. Odebrali teatralnej alternatywie przymiotnik „awangardowy”, udowadniając, że można być estetycznym i etycznym buntownikiem w ramach systemu teatru repertuarowego.

4. Sprowadzili z powrotem publiczność do teatru, pokazując jednocześnie, jak bardzo widzowie są dziś podzieleni: nie ma spektaklu, który zachwyca wszystkich. I dobrze, bo dzięki temu można serio pokłócić się o sztukę.

5. Zamiast kultywować polską odrębność, uczyć się...

16160

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]