Reklama

Requiem dla nas

Requiem dla nas

29.10.2018
Czyta się kilka minut
Kompozytor, który nie pisze nut, i choreograf, który nie pokazuje tańca: duet Fabrizio Cassol i Alain Platel z fundamentów muzyki europejskiej wykuwa nowe rytuały. W „Requeim pour L.” muzyka zwycięża śmierć.
„Requiem pour L.” w wersji scenicznej CHRIS VAN DER BURGHT
A

Alain Platel jest z wykształcenia pedagogiem, wyspecjalizowanym w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością. Choreografem został przez przypadek, gdy spektakl jego amatorskiej, rodzinno-koleżeńskiej trupy został dostrzeżony i zaproszony przez kuratora festiwalu teatralnego w Gandawie. Tak w połowie lat 80. powstał zespół Les Ballets Contemporains de la Belgique, dziś cieszący się międzynarodową sławą jako Les Ballets C de la B.

Platel szuka swoich bohaterów na obrzeżach. Fascynuje go ruch i gest tych, których motoryka, z perspektywy osób pełnosprawnych, zdaje się zaburzona. W spektaklu „Wilk” obsadził dwójkę niesłyszących śpiewaków, czternaście psów oraz dwóch tancerzy, którzy przez pół roku uczyli się ruchu przewodników psiego stada. Akcję spektaklu umieścił w opuszczonym centrum handlowym. Wszystko to dosłyszał Platel w muzyce Wolfganga A. Mozarta. Wcześniej zrealizował spektakl...

9414

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]