Reklama

Reprywatyzacja: hasła i prowizorka

Reprywatyzacja: hasła i prowizorka

28.10.2019
Czyta się kilka minut
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie stołecznej kamienicy przy ul. Nabielaka.
W

W tym roku stwierdzono już nieważność decyzji dotyczących 10 innych nieruchomości, jednak ten przypadek ściągnął na siebie uwagę, bowiem to tam właśnie mieszkała zamordowana osiem lat temu działaczka lokatorska Jolanta Brzeska. Wady prawne postępowania komisji, wskazywane w uzasadnieniach wyroków, są częściowo pochodną jej nadzwyczajnego statusu. Zwracaliśmy nań uwagę na łamach „TP”, pisząc, że stanowi ona czysto polityczny zabieg pójścia na skróty – hasła rozliczenia niesprawiedliwości III RP podkreślał nieraz pierwszy przewodniczący komisji, obecny europoseł PiS Patryk Jaki. Teraz też zareagował na Twitterze w typowy dla siebie sposób: „każdy wie, że był przekręt”, „sędziokracja”, i zapowiedział złożenie wniosku o postępowanie dyscyplinarne dla sędziów WSA.

Reprywatyzacja w Warszawie wiązała się z niewątpliwymi nadużyciami i krzywdą licznych mieszkańców. Przez pierwsze cztery lata jednak PiS nie potrafił wyjść poza prowizorkę prawną (łatwą, jak się okazuje, do obalenia) i krzykliwe hasła. Obecne reakcje polityków tej partii nie rokują, by byli w stanie stworzyć rozwiązania trwałe, nieobliczone jedynie na krótki efekt propagandowy. ©℗

Czytaj także: Jan Śpiewak: W Warszawie mafia spaliła Jolantę Brzeską, ukradła setki nieruchomości i nic z tego nie wyniknęło, żadnych konsekwencji.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Zawodu dziennikarskiego uczył się we wczesnych latach 90. u Andrzeja Woyciechowskiego w Radiu Zet, po czym po kilkuletniej przerwie na pracę w Fundacji Batorego (program pomocy dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]