Reforma Kurii Rzymskiej dopiero za rok

Dzień po kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II, papież zamknął się w watykańskich wnętrzach, aby spotkać się z Radą Kardynałów (C8) – doradców w sprawie reformy kurii rzymskiej. Jej szef ostrzega: w Watykanie są hierarchowie niechętni Franciszkowi.

05.05.2014

Czyta się kilka minut

Ośmiu purpuratów – z których tylko jeden jest Włochem – od kilku miesięcy pracuje z papieżem nad reorganizacją kościelnego centrum dowodzenia: odbiurokratyzowaniem i lepszą koordynacją między kongregacjami, połączeniem niektórych urzędów. A także nad uszczelnieniem watykańskiego systemu finansów, w ostatnich latach przedmiotu kilku skandali.

Rada Kardynałów wysłuchała m.in. prezentacji Josepha F.X. Zahry, maltańskiego ekonomisty, który od kilku miesięcy przygotowuje audyt finansów Watykanu. Zapoznała się też z przygotowaniami do synodu biskupów poświęconego sprawom rodziny. Dziennikarze zwracają uwagę, że w jej pracach uczestniczy też kard. Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu.

Jednak kilka dni przed spotkaniem w Watykanie szef grupy C8 kard. Óscar Maradiaga przyznał, że w kurii rzymskiej nie wszyscy popierają Franciszka. „Zaczyna się słyszeć: »Czego chce ten mały Argentyńczyk?« – albo słowa bardzo znanego kardynała: »Popełniliśmy błąd«” – powiedział ten jeden z najbliższych współpracowników papieża. Ostrzegł też reformatorów, że muszą być przygotowani na „skrytą opozycję” nie tylko wśród starszych przedstawicieli kurii rzymskiej, ale i tych, „którzy nie chcą utracić swych przywilejów”.

Wśród rozważanych przez Radę Kardynałów propozycji jest m.in. stworzenie „superkongregacji”, która zajmie się największą grupą członków Kościoła niemającą jeszcze „swojej” dykasterii – świeckimi. Inny pomysł to powołanie koordynatora kurii rzymskiej. Miałby on czuwać nad usprawnieniem wymiany informacji między urzędami w Watykanie. Po obecnym, czwartym posiedzeniu C8 można też oczekiwać prac nad zmianami w konstytucji „Pastor bonus” z 1988 r. o kurii rzymskiej – potrwają one co najmniej dwa lata.

Następne spotkanie Rady Kardynałów odbędzie się w lipcu, ale rzecznik Watykanu zapowiedział, że choć w międzyczasie Franciszek może podjąć ad hoc kilka decyzji dotyczących kurii, ostateczne propozycje jej reformy grupa C8 przedstawi papieżowi nie wcześniej niż w 2015 r.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 19/2014