Reklama

Redagował, jak wierzył

Redagował, jak wierzył

23.11.2003
Czyta się kilka minut
13 listopada zmarł ks. Stanisław Tkocz, wieloletni redaktor naczelny Gościa Niedzielnego. To smutne wydarzenie skłania - paradoksalnie - do wdzięczności.
-

---ramka 318385|prawo|1---Byłoby uproszczeniem podkreślać jedynie zasługi Zmarłego związane z redagowaniem pisma. To prawda, że podejmował wyzwania czasu, reformował tygodnik przekształcając go w magazyn - dzisiejszy rozmach gazety najlepiej pokazuje wielkość tego dzieła.

Ważniejsze wydaje się co innego. Po 1989 r. wiele pism katolickich uległo pokusie populizmu. Nasz Szef bronił religijnego charakteru “Gościa". Może to dziwnie zabrzmieć, jeśli się weźmie pod uwagę, że naszym wydawcą jest kuria, ale przecież spotykamy w Polsce dziennikarzy katolickich uwikłanych w ideologiczne i polityczne spory. Niejednokrotnie przyświecają im dobre intencje, ale stawanie po stronie konkretnych opcji politycznych niesie ze sobą niebezpieczeństwo zatarcia granic między ewangelizacją a politykierstwem.

Ks. Tkocz nie tylko uczył, że Kościół ma charakter...

2752

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]