Reklama

Radość wiary

Radość wiary

20.08.2012
Czyta się kilka minut
Tajemnica tkwi w odróżnianiu rzeczy ważnych od pilnych i niedopuszczeniu, by pilne przesłoniły ważne. Spokojna radość mędrca, który zachowuje dystans wobec spraw doraźnych.
Fot. Grażyna Makara
P

Pisanie o radości płynącej z wiary jest sprawą delikatną, bo nawet przy zachowaniu maksymalnej powściągliwości jest to pisanie o własnej wierze, a przeżywanie własnej wiary jest czymś na tyle intymnym, że odruchowo bronimy dostępu do tej sfery osobom postronnym. Lęk, że wejdą tam „z butami”, np. przez idiotyczne komentarze, jest chyba uzasadniony.

Piotr Sikora (patrz str. 22) opisał ciekawe badania amerykańskiego Instytutu Gallupa nad korelacją pomiędzy stopniem zaangażowania religijnego a poziomem tzw. dobrostanu (co za słowo!) jednostki. Wyszło na to, że największym dobrostanem cieszą się ludzie mocno zaangażowani religijnie. Miło to słyszeć człowiekowi wierzącemu, ale jeszcze milsze było dla mnie wyznanie badaczy, że trafili tu na coś tajemniczego, bowiem nie są w stanie powiedzieć, dlaczego tak jest. Tyle o rankingu „dobrostańców”. Ten temat wnikliwie...

4085

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]