Reklama

Queneau i Zazi

Queneau i Zazi

18.09.2005
Czyta się kilka minut
Pasjonowała go matematyka, gnoza i Fenomenologia ducha Hegla, a ściślej - jej interpretacja dokonana przez Alexandre'a Kojeve'a (opracował i wydał jego wykłady). Związany w latach 20. z grupą surrealistów, odrzucił surrealistyczną poetykę opartą na przypadku i 'automatycznym zapisie', opowiadając się za ścisłymi regułami i rygorem formy. Pisał utwory realizujące zasady kombinatoryki, w Ćwiczeniach stylistycznych powtarzając tę samą anegdotę w 99 wariacjach; pisał też wiersze śpiewane przez Juliette Greco.
B

Był prorokiem rewolucji, która miała wprowadzić do literatury - posługującej się francuszczyzną silnie skodyfikowaną - mowę mówioną poprzez stworzenie języka “neofrancuskiego". W latach 30. układał “Encyklopedię nauk nieścisłych"; dwadzieścia kilka lat później został dyrektorem “Encyklopedii Plejady" w słynnym wydawnictwie Gallimarda. Zasiadał w Akademii Goncourtów, w Akademii Humoru i w Collegium ‘Patafizyki kultywującym tradycje Alfreda Jarry. W 1960 roku stworzył OuLiPo - Ouvroir de la Littérature Potentielle, czyli eksperymentatorski Warsztat Literatury Potencjalnej, do którego należeli m.in. Georges Perec i Italo Calvino.

Kim był Raymond Queneau (1903-1976), w dziejach XX-wiecznej literatury francuskiej zajmujący miejsce osobne i ważne, u nas zaś dopiero poznawany? Trudność z odpowiedzią nie wynika jedynie z niedostatku tłumaczeń. “Kim jest Raymond...

5159

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]