Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

30.01.2017
Czyta się kilka minut
24 – 30 stycznia
Fot. Włodzimierz Wasyluk / EAST NEWS
Z

ZMARŁ BOHDAN PACZOWSKI
Piszemy o nim w dziale Pożegnanie.

ZMARŁ HARRY MATHEWS
Amerykański poeta i prozaik, członek awangardowej grupy Oulipo (l’Ouvroir de Litterature Potentielle – Pracownia Literatury Potencjalnej), do której należeli m.in. Georges Perec, Raymond Queneau oraz Italo Calvino. Współtworzył środowisko tzw. „poetów nowojorskich” (Frank O’Hara, John Ashbery, Kenneth Koch), jako prozaik był zwolennikiem literatury eksperymentującej, skupionej na języku, opracował nawet tzw. „algorytm Mathewsa”, wychodząc z założenia, iż powieść powinna zachowywać strukturę opartą na permutacjach zamkniętego zbioru elementów. Miał 87 lat.

DESANT NA MUZEUM
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu, uznając, iż ma on prawo połączyć Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ze znajdującym się w fazie projektowania Muzeum Westerplatte. Połączenie to ma się odbyć 1 lutego. Tajemnicą poliszynela jest, że „fuzja” ma służyć usunięciu dotychczasowego dyrektora MIIWŚ Pawła Machcewicza i najprawdopodobniej zmianie przygotowanej przez niego ekspozycji, która zdaniem PiS-u zbyt mało odzwierciedla martyrologię i bohaterstwo Polaków, zbyt wiele uwagi poświęcając np. wysiedleniu Niemców z terenów tzw. Ziem Odzyskanych.

ORWELL I TRUMP
Na pierwszym miejscu listy książkowych bestsellerów amerykańskiego Amazona znalazł się... „Rok 1984” George’a Orwella. Zainteresowanie tą klasyczną antyutopią spowodowały wypowiedzi doradców prezydenta Donalda Trumpa o „alternatywnych faktach”, zgodnie z orwellowskimi mechanizmami nowomowy, omijających prawdę na temat niskiej frekwencji na inauguracji prezydentury.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]