Reklama

Puszcza pół kroku bliżej

Puszcza pół kroku bliżej

17.08.2010
Czyta się kilka minut
Trzydniowy protest aktywistów "Greenpeace" na dachu Ministerstwa Środowiska w sprawie Puszczy Białowieskiej przyniósł efekt: minister Andrzej Kraszewski zgodził się na spełnienie części postulatów środowisk, które od lat dopominają się o objęcie jednego z najcenniejszych lasów europejskich bardziej zdecydowaną ochroną. Minister obiecał wstrzymanie wycinki drzew do końca tegorocznego okresu lęgowego, zamierza też zmienić tegoroczny plan pozyskania drewna tak, by ochronić najcenniejsze obszary.
N

Nierozwiązana pozostaje kwestia najważniejsza: nie widać końca negocjacji w sprawie poszerzenia granic Białowieskiego Parku Narodowego. Projekt nowego przebiegu granic nie przynosi przełomu - w obręb BPN weszłyby tereny, które już i tak podlegają ochronie.

Stanowisko samorządów lokalnych w tej sprawie pozostaje nieprzejednane - z chęcią przyjmą one 75 mln zł pomocy oferowanej jeszcze przez ministra Nowickiego, w zamian za to jednak nie są skłonne do ustępstw. Dlatego też "Tygodnik" przyłącza się do obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, która ma na celu zmianę prawa tak, by w dyskusjach o statucie najcenniejszych przyrodniczo terenów należących do Skarbu Państwa decydujący głos nie należał do lokalnych samorządów, często bezzasadnie przekonanych, że ochrona przyrody oznacza nędzę okolicznych mieszkańców. Dalsze szczegóły podamy w przyszłym tygodniu. Pół...

1009

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]