Reklama

Przymus patrzenia

Przymus patrzenia

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Wystawa "Idź i patrz" to nie tylko okazja zobaczenia prac jednego z najważniejszych i najmodniejszych dziś artystów. To także dowód, jak bardzo malarstwo zmieniło się w ostatnich latach.
O

O Lucu Tuymansie, Belgu urodzonym w 1958 r., mówi się, że udało mu się pokazać, iż malarstwo może być zajęciem na wskroś nowoczesnym. Nie odwoływał się przy tym do mniej lub bardziej odległych tradycji artystycznych, lecz sięgnął do innych dyscyplin sztuki: fotografii i filmu. Tam szukał inspiracji, ale jego obrazy nie udają zdjęć czy filmowych kadrów - Tuymans pozostaje malarzem. Jego dość skromne płótna miały ogromne znaczenie dla młodych twórców, także w Polsce. Mówi się nawet o "efekcie Tuymansa", dzięki któremu pojawiła się cała plejada artystów.

"Idź i patrz" to pierwsza tak obszerna prezentacja tego malarstwa w naszym kraju. Przygotowywano ją dość długo, ale wysiłek się opłacił. To duże wydarzenie artystyczne, być może najważniejsze w tym roku w Polsce. Wielka w tym zasługa kuratorki wystawy - Magdy Kardasz.

W Zachęcie znalazło się...

6475

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]