Reklama

Ładowanie...

Przyjaciel

Przyjaciel

04.01.2014
Czyta się kilka minut
Był przyjacielem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Aż do wydanej kilka miesięcy temu „Modlitwy do Małej Tereski”.
N

Nie poznaliśmy się osobiście, nie zdążyliśmy. Ale przecież doskonale znam Jego twórczość. Od lat zachwycam się dźwiękowymi eksperymentami, którym oddawał się w młodości, przekonuje mnie ekspansywna góralszczyzna w „Krzesanym”, „Kościelcu 1909” i „Orawie”, szanuję metafizyczny namysł i szczerość religijnego wyznania w „Angelus” i „Missa pro pace”. Dlatego tak bardzo cieszyłem się na spotkanie, z powodów zdrowotnych wciąż odsuwane w czasie...
Wojciech Kilar był bezdyskusyjną ikoną nie tylko polskiej muzyki. Świadczyła o tym popularność jego utworów w kraju i za granicą, opinie wyrażane przez artystów z całego świata. Ale dla redaktorów, kopistów i pracowników działu prawnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego był nade wszystko Przyjacielem, osobą ciepłą i łagodną, dobrotliwie nastawioną do ludzi i świata, doceniającą wieloletnią współpracę z krakowską oficyną, wielokrotnie stającą w jej obronie. Dlatego tak bardzo będzie nam Go brakować.
Choć od powołania na stanowisko redaktora naczelnego PWM otrzymałem od Wojciecha Kilara tylko jeden rękopis nowego utworu, jestem dumny, że mogłem wydać jego ostatnią partyturę. Moi poprzednicy obcowali z Artystą. Mnie pozostało być kustoszem Jego dzieła. To zaszczyt i odpowiedzialność.

DANIEL CICHY jest muzykologiem i krytykiem muzycznym, od stycznia 2013 r. redaktorem naczelnym Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]