Reklama

Przyczyny upadku Imperium Khmerów

Przyczyny upadku Imperium Khmerów

24.06.2019
Czyta się kilka minut
ANNA GOC
T

Tomb Raider, Tomb Raider!”, powtarzają kierowcy tuk-tuków wiozący turystów do wybudowanego w XII w. kompleksu świątyń Angkoru (Kambodża), jakby popularność (2 mln zwiedzających rocznie) miał on zawdzięczać kręconym tu przygodom Lary Croft.

Wśród najczęściej wymienianych przyczyn upadku Imperium Khmerów był do niedawna najazd Tajów z królestwa Ajutthaja w 1431 r. Jednak z badań antropolożki Alison Kyry Carter wynika, że „proces upadku Angkoru był znacznie dłuższy i bardziej złożony”. Miały na niego wpływ zmiany religijne (rezygnacja z hinduizmu na rzecz buddyzmu), odpływ elit (związany z możliwościami handlu morskiego z Chinami), a także „seria dziesięcioletnich susz, przeplatanych wyjątkowo gwałtownymi monsunami”, które wpłynęły na gospodarkę wodną regionu – pisze Carter na portalu theconversation.com. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]