Reklama

Przeszłość ciekawsza od teraźniejszości

Przeszłość ciekawsza od teraźniejszości

16.07.2007
Czyta się kilka minut
J. M. Coetzee
J

JULIUSZ KURKIEWICZ: - "Nie może żyć bez dyskrecji" - mówi trzecioosobowy narrator "Chłopięcych lat" o bohaterze, którego można utożsamić z Panem jako kilkunastoletnim chłopcem. Czytelnicy niewiele wiedzą o Pana życiu, pilnie strzeże Pan prywatności - jak to się stało, że zdecydował się Pan napisać autobiografię, którą w dodatku w wielu momentach można uznać za drastyczną?

J. M. COETZEE: - Podchwytując tę myśl, nie odpowiem wprost. "Prywatność" jest bardzo ważna nie tylko dla mnie, ale w ogóle w całym kręgu językowym, który zwykło się nazywać mianem cywilizacji anglosaskiej. Nie "dyskrecja", ale "prywatność" właśnie. Bardzo dawno nie czytałem "Chłopięcych lat", więc nie pamiętam dokładnie przywołanego przez pana zdania, ale podejrzewam, że w oryginale mogło ono brzmieć: "Nie może żyć bez prywatności" albo "nie może żyć bez życia prywatnego". Anna Wierzbicka,...

5522

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]