Reklama

Przeszczep młodości

Przeszczep młodości

13.07.2020
Czyta się kilka minut
A

Aktywność fizyczna zapobiega otyłości i poprawia funkcjonowanie organów. Jednym z nich jest mózg, który – jak wynika z prowadzonych w ostatnich latach badań – wolniej starzeje się u osób uprawiających sport. Nie znamy jednak mechanizmu fizjologicznego, który odpowiada za to zjawisko. W najnowszym numerze „Science” Alana Horowitz z Uniwersytetu Kalifornijskiego i współpracownicy opublikowali raport z eksperymentu, który może pomóc ten mechanizm zidentyfikować.

W badaniu brały udział myszy z dwóch grup: pierwsza prowadziła aktywny tryb życia, druga – siedzący. Zgodnie z oczekiwaniami, te pierwsze radziły sobie lepiej w zadaniach poznawczych. Badacze pobrali osocze krwi od myszy aktywnych fizycznie i przetoczyli je tym mniej wysportowanym. Wówczas i one zaczęły osiągać lepsze wyniki w testach poznawczych, a w ich mózgach zaobserwowano zwiększone wydzielanie tzw. czynników neurotroficznych, odpowiedzialnych za powstawanie neuronów.

Szczegółowa analiza tych wyników doprowadziła naukowców na trop pewnego enzymu – nazwanego GPLD1 – wydzielanego z wątroby pod wpływem aktywności fizycznej. To on okazuje się pozytywnie wpływać na neurony zlokalizowane w hipokampie, czyli strukturze mózgowej odpowiedzialnej m.in. za pamięć. Opisany eksperyment otwiera drogę do kolejnych badań dotyczących procesu starzenia się mózgu i chorób neurodegeneracyjnych. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]