Reklama

Ładowanie...

Przesłanie pokoju

08.08.2004
Czyta się kilka minut
Pokój jawi się jako znak rozpoznawczy wysłanników Chrystusa. Zapewne słuchano by ich chętniej, gdyby głosili prosty program polityczny albo opowiadali o prywatnych objawieniach. Tymczasem posyłający ich Jezus podkreśla, że mają głosić Królestwo niebieskie, chrzcić w imię Trójcy Świętej oraz dzielić troski i niepokoje tych, do których przychodzą. Nade wszystko akcentuje ich rolę jako zwiastunów pokoju, którzy umęczonemu, pełnemu lęków światu poniosą kojące przesłanie Wieczernika. Poniosą, mimo iż życiowy realizm każe stwierdzić, że nie wszyscy będą na nie oczekiwać, bo niektórzy ze spotkanych woleliby szukać inspiracji raczej w zniszczeniu Sodomy niż w nauczaniu Chrystusa (Łk 10,12).
W

W świecie dzielonym przez konflikty podstawowym zadaniem chrześcijanina pozostaje głoszenie i budowanie ewangelicznego pokoju. Dla niektórych zadanie to jawi się jako nudne i mało skuteczne. Woleliby wytropić wroga, potępić przeciwnika, wyrazić oburzenie, zdemaskować tych, którzy przyjęli ich bez entuzjazmu, ożywić Kościół nową formą walki klas. Podobne działania pociągają przede wszystkim pełnych temperamentu ideologów. Ucznia Chrystusa poznaje się jednak po tym, iż pozostawiając proch ze swych sandałów na terenach znaczonych przez obojętność i niezrozumienie (Łk 10, 10n) idzie dalej, głosząc niezmiennie Jezusowe przesłanie pokoju.

677

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]