Reklama

Przesłanie pokoju

Przesłanie pokoju

08.08.2004
Czyta się kilka minut
Pokój jawi się jako znak rozpoznawczy wysłanników Chrystusa. Zapewne słuchano by ich chętniej, gdyby głosili prosty program polityczny albo opowiadali o prywatnych objawieniach. Tymczasem posyłający ich Jezus podkreśla, że mają głosić Królestwo niebieskie, chrzcić w imię Trójcy Świętej oraz dzielić troski i niepokoje tych, do których przychodzą. Nade wszystko akcentuje ich rolę jako zwiastunów pokoju, którzy umęczonemu, pełnemu lęków światu poniosą kojące przesłanie Wieczernika. Poniosą, mimo iż życiowy realizm każe stwierdzić, że nie wszyscy będą na nie oczekiwać, bo niektórzy ze spotkanych woleliby szukać inspiracji raczej w zniszczeniu Sodomy niż w nauczaniu Chrystusa (Łk 10,12).
W

W świecie dzielonym przez konflikty podstawowym zadaniem chrześcijanina pozostaje głoszenie i budowanie ewangelicznego pokoju. Dla niektórych zadanie to jawi się jako nudne i mało skuteczne. Woleliby wytropić wroga, potępić przeciwnika, wyrazić oburzenie, zdemaskować tych, którzy przyjęli ich bez entuzjazmu, ożywić Kościół nową formą walki klas. Podobne działania pociągają przede wszystkim pełnych temperamentu ideologów. Ucznia Chrystusa poznaje się jednak po tym, iż pozostawiając proch ze swych sandałów na terenach znaczonych przez obojętność i niezrozumienie (Łk 10, 10n) idzie dalej, głosząc niezmiennie Jezusowe przesłanie pokoju.

677

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]