Reklama

Przerwany rejs „Challengera”

Przerwany rejs „Challengera”

01.06.2010
Czyta się kilka minut
Co najmniej 19 osób zginęło, a 60 zostało rannych, gdy armia izraelska otworzyła ogień do statków "Flotylli Wolność". Płynęły do Strefy Gazy.
N

Na Morzu Śródziemnym dochodziła godzina 4.30 rano, gdy Adam Shapiro połączył się telefonicznie z żoną. On był w Nowym Jorku, ona na pokładzie "Challengera" - jednego ze statków płynących do Gazy z pomocą humanitarną. On, Amerykanin pochodzenia żydowskiego. Ona, Huwaida Arraf, Palestynka z obywatelstwem izraelskim, urodzona i wychowana w USA.

Kiedyś razem zakładali Międzynarodowy Ruch Solidarności z Palestyną. Teraz wspólnie pracowali przy organizacji konwoju, który miał zawieźć do Gazy 10 tys. ton żywności, lekarstw, materiałów budowlanych, a także 500 wózków inwalidzkich. Tego wszystkiego brakuje w Gazie, odkąd w 2007 r. Izrael zaczął totalną blokadę Strefy, rządzonej przez palestyński Hamas. Ale cel konwoju był też polityczny: "symboliczne przerwanie blokady" - jak powiedział Shapiro w rozmowie z "Tygodnikiem".

Konwój składał się z czterech...

3861

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]