Reklama

Ładowanie...

Przepisywanie Dickensa

Przepisywanie Dickensa

07.07.2014
Czyta się kilka minut
Na początku lat 40. XX w. Will Eisner, jeden z najwybitniejszych amerykańskich rysowników komiksowych, tworzył publikowaną w prasie historię obrazkową „Spirit”.
W

Wśród wymyślonych przez artystę bohaterów znalazł się Ebony, czarnoskóry chłopiec, obiekt żartów, ucieleśnienie społecznych stereotypów, rasistowska karykatura. W 1945 r., po odbyciu służby wojskowej, Eisner zaczął bardziej świadomie i krytycznie odnosić się do kwestii artystycznych i politycznych. Wiele lat później – mając w pamięci swój wcześniejszy błąd – narysował historię Żyda Fagina, postaci, która pojawia się w powieści Dickensa „Oliver Twist”. Celem nie była wierna adaptacja znanego utworu, lecz korekta fabuły wymyślonej przez wiktoriańskiego prozaika. Eisner postanowił wyrwać Fagina z sideł stereotypu, zneutralizować uprzedzenia rasowe, które ów stereotyp umacniał. Uczynił to, prezentując (za pomocą narzędzi literackich i wizualnych) szersze tło historyczne oraz społeczne, które pozwala czytelnikom zrozumieć niezwykle trudną sytuację aszkenazyjskich Żydów w XVIII- oraz XIX-wiecznej Anglii.

Will Eisner „Żyd Fagin” przeł. Jacek Drewnowski, Egmont Polska, Warszawa 2014

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury "Tygodnika...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]