Reklama

Przepisywanie Dickensa

Przepisywanie Dickensa

07.07.2014
Czyta się kilka minut
Na początku lat 40. XX w. Will Eisner, jeden z najwybitniejszych amerykańskich rysowników komiksowych, tworzył publikowaną w prasie historię obrazkową „Spirit”.
W

Wśród wymyślonych przez artystę bohaterów znalazł się Ebony, czarnoskóry chłopiec, obiekt żartów, ucieleśnienie społecznych stereotypów, rasistowska karykatura. W 1945 r., po odbyciu służby wojskowej, Eisner zaczął bardziej świadomie i krytycznie odnosić się do kwestii artystycznych i politycznych. Wiele lat później – mając w pamięci swój wcześniejszy błąd – narysował historię Żyda Fagina, postaci, która pojawia się w powieści Dickensa „Oliver Twist”. Celem nie była wierna adaptacja znanego utworu, lecz korekta fabuły wymyślonej przez wiktoriańskiego prozaika. Eisner postanowił wyrwać Fagina z sideł stereotypu, zneutralizować uprzedzenia rasowe, które ów stereotyp umacniał. Uczynił to, prezentując (za pomocą narzędzi literackich i wizualnych) szersze tło historyczne oraz społeczne, które pozwala czytelnikom zrozumieć niezwykle trudną sytuację aszkenazyjskich Żydów w XVIII- oraz XIX-wiecznej Anglii.

Will Eisner „Żyd Fagin” przeł. Jacek Drewnowski, Egmont Polska, Warszawa 2014

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]