Reklama

Przeniknięcie i utożsamienie

Przeniknięcie i utożsamienie

06.03.2006
Czyta się kilka minut
W związku z muzyką - jej naturą, istotą, substancją, przypadłościami - nachodzą mnie czasem myśli osobliwe, acz chyba warte uwagi. Dwiema z nich chciałbym się tutaj z Czytelnikami podzielić.
P

Pierwsza tyczy przeniknięcia i utożsamienia. Przeniknięcia muzyką mnie, słuchającego (bo tylko w słuchaniu jest to możliwe) na wskroś, totalnie, psycho-fizycznie, duchowo i materialnie. Przeniknięcia, czyli pobudzenia uczuć i ożywienia myśli, w doskonałej jedni tych dwu sfer: emocji i intelektu. Do takiego przenikania zdolna jest spośród wszystkich sztuk tylko muzyka. Inne sztuki zapośredniczają: poezja słowem, malarstwo wyglądem naocznym. Muzyka zaś, w swoim byciu związana najmocniej i najgłębiej z czasem jako sednem naszej egzystencji, oddziałuje wprost, bezpośrednio, całą sobą, swymi elementami i jakościami, i swoją formą (działa niczym nie zapośredniczana, a zarazem, paradoksalnie, mówić i pisać o niej można tylko pośrednio, nigdy wprost!).

Takie zaś totalne muzyką przeniknięcie równoznaczne jest z pełnym jej zrozumieniem, z pojmowaniem jej sensu....

8794

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]